YILLAR SONRA İZMİR’DE KARATENİN GELİŞİMİNE TANIK OLMAK

Milenyum çağından biraz evvel, henüz güzel İzmir’i terkemeden önce aktif olarak katıldığım İzmir Karatesine ve geldiği güzel seviyeye 15 yıl sonra turist olarak gelip tanık olmak gerçekten çok anlamlı oldu benim için.

Diyebilirim ki tatilimin en güzel, en heyecanlı günlerinden birini yaşadım 31 Ağustos 2014 de. Özel bir bankada başlayan iş hayatımın en çalkantılı dönemlerinde; 1986 da, önce Kütahya’dan İstanbul’a, daha sonra da İzmir’e çıkan tayinim sonucu Karate çalışmalarıma İzmir’de 1987 de başladım. İzmir’de ilk olarak Şirinyer-Akıncılarda start alan bu maceralı sportif çalışmalarım sırasında, hatta en başlarında, kulübümüze üniversite öğrencisi olarak gelip-kayıt olan ve amatör bir ruhla uzun yıllar Karate yapmış olan, Goju-Ryu Karate Kulübü’nün de kurucusu ve aynı zamanda halen Türkiye Karate Federasyonu Yönetim Kurulu üyeliği görevini başarıyla sürdüren değerli öğrencim Av. Ali Sarıaydın ile harika vakitler geçirip çok hoş sohbetler ettik.

Bunun yanısıra, bir diğer başarılarla dolu sporculuk ve Karate serüvenine İzmir-Hatay’daki kulübümüze henüz 13 yaşındayken 4 kardeşiyle beraber başlayan, daha sonraki spor yaşamında sayısız başarılara, Türkiye ve Avrupa şampiyonluklarına imza atan değerli öğrencim milli sporcu-uluslararası hakem Mucip Uludağ’ın nazik davetiyle heyecanım doruk noktasına ulaştı. 2 gün süren 30 Ağustos Zafer kupası maçlarına 2.gün zahmet edip evime kadar gelerek beni alan Ali Sarıaydın kardeşimin uzun bir yolculuk sonrası Aliağa da bulunan Enka spor tesislerine getirmesi sonucu, camiamızın birbirinden kıymetli eski-yeni antrenör ve hakemleriyle tekrar biraraya gelmek, bana çok duygulu anlar yaşattı.

Kimler yoktu ki orada…İzmir Karatesinin en eski emektarlarından değerli antrenör-hakem Ali Zamangör hoca, karate’ye daha ilkokul çağındayken kulübümde başlayıp, çok kısa bir zaman diliminde büyük başarılara imza atmış, şampiyon sporcular yetiştiren genç-dinamik antrenör kardeşlerim Mucip Uludağ ve Mansur Uludağ kardeşler, Manisa bölgesinden gelen emektar meslektaşım Murat Eşsiz, birlikte uzun yıllar Nanbudo yaptığımız değerli Zafer Öcal ve Zafer Ersöz hocaların Türk karatesine kazandırdığı, centilmenliği ile örnek bir sporcu geçmişi olan antrenör Taner Erol kardeşim, spor hayatına Ankarada başlayıp, daha sonra benim İzmir’den ayrıldığım yıllarda İzmir’e yerleşen ve şuanda İzmir Karate il temsilciliği görevini gerçekten başarıyla sürdüren eski milli sporculardan değerli kardeşim Abdurrahman Demir ile eski dostlarımdan rahmetli Nihat Sunar’ın İzmir karatesine kazandırdığı Kemalpaşa’nın medarı iftiharı değerli kardeşim Şerafettin Ilık. İzmir’in başarılı ‘bayan’ hakemlerinden Ayla Yılmaz ve yine ‘bayan’ antrenörlerinden Emine Çam , yarışmacı sporcularını bir köşeden sakince izleyen antrenör kardeşim Lütfü Yıldız….(Orada olup da ismini burada zikretmeyi unuttuklarım lütfen beni bağışlasınlar.)

Bu mevsimde, İzmir’in sıcaklarında ve tatlı bir ortamda başarılı bir organizsayon ve ekip ile düzen içinde yürütülen zevkle izlediğim maçların tam ortasında, değerli kardeşim, antrenör Taner Erol’un şahsımı ve Karate Fed. Yön.Kur. üyesi Ali Sarıaydın’ı, İzmir ilinde, geçmişte yaptığım başarılı Karate çalışmalarımdan dolayı bana bir şilt takdim etmek için tatamiye davet etmesi, doğrusu beni çok, ama çok şaşırttı. Taner Erol kardeşimin hazırladığı bu tatlı sürpriz, çok anlam ve duygu yüklüydü. Sırası gelmişken, gerek turnuvada emeği geçenlere ve gerekse bana bu tatlı sürprizi hazırlayan başta Taner Erol kardeşim ile Mucip Uludağ’a, tabi ki Karate Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi olarak bu şilt’i bana takdim eden Av.Ali Sarıaydın kardeşime bir kez daha teşekkürler ediyor, İzmir’de böyles

ine başarılı organizasyonların devamını diliyorum. Dolayısıyla, görmüş olduğum yakın ilgi ve alaka, mükemmel bir organizsyon ve kardeşçe sonlanan başarılı bir turnuva sonrası şunu açıkça söylemek istiyorum; Değerli Siyahkuşak okurları,İzmir Karatesi emin ellerdedir ve Karate adına İzmir’de çok umutlandığımı vurgulamak istiyorum. Son söz olarak, ‘’Ellerinize, yüreğinize, beyninize sağlık değerli meslektaşlarım ve birbirinden kıymetli hakem ve sporcu kardeşlerim.’’ Bu vesileyle bir sonraki tatil dönemine kadar sizlere ‘’Hoşca kalın, esenlik ve barış üzerinize olsun’’ diyor, turnuva sırasında çekilen güzel fotoğrafları sizlerle burada, Siyahkuşak web sayfalarında paylaşıyorum.

Fatih İnce

Goju-Ryu Karate-Do Chief Instructor, 5.Dan

(Bu makale, yazı ve fotoğraflar yazılı veya elektronik ortamda kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak göstermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *